2019. gada 12. un 13. jūlijā Lonē (Saukas pagasts, Viesītes novads) notika mentālās veselības un mūzikas festivāls “Ogle”. Pasākumu organizēja Cepurīšu ģimene, kuru dēls pagājušā gadā izdarīja pašnāvību un ar kuru viņi gribēja viņu pieminēt, kā arī piesaistīt uzmanību garīgai veselībai.
Nakts & Ervīns Ruža
Latvija ir stipri atpalikusi valsts attiecībā uz garīga rakstura problēmām. Par tām nav pieņemts runāt, jo sabiedrība nekavējoties nosauks tevi par psihu, neskatoties, ka ar garīgām problēmām, depresijām un neirozēm dzīves gaitā sastopas katrs.
Psihoterapeita apmeklējums sabiedrībā tiek uzskatīts par briesmīgāku notikumu. Tradīcija ieviesās vēl kopš Padomju Savienības, kad uzskaite pie psihoterapeita varēja tev maksāt ar turpmāko karjeru un pat laika pavadīšanu psihiatriskā slimnīcā. Padomju laikos psihenes izmantoja arī, kā represīvo metodi, lai ievietotu tajās opozicionārus.
JS Breeze
No padomu laikiem mums ir saglabājušās speciālās skolas, kurās sakoncentrē bērnus, kuri ir “citādāki” nekā pārējie. Teorētiski ar viņiem tur būtu jāstrādā speciālistiem, bet zemo algu dēļ tur pat nav psihologu un sociālo darbinieku, ka rezultātā viņiem tur neviens nepalīdz iesaistīties sabiedrībā un tikai pastiprina jau radušos traucējumus.
Bet mentālās problēmas piemeklē ne tikai bērnus speciālās skolās, bet arī katru no mums. Tikai atzīties sev un apkārtējiem par tām ir bailes, jo tas ir tabu. Bet ja atnāk apziņa, ka nepieciešam palīdzība, lielākā daļa pat nezina kur griezties.
Horens Stalbe un Riga Reggae
Sākumā savas problēmas mēs slīcinām alkoholā vai narkotikās, kuru lietošanas apjomus pakāpeniski palielinām. Bet problēmas jau tā arī nekur neaiziet, bet tikai pastiprinās. Mēs “izdegam” darbā, iedzīvojamies slimībās, kļūstam agresīvi un vardarbīgi. Bet ārēji tēlojam veiksmīgus un veselīgu cilvēkus. Un tad kāds no mums, nespējot tikt galā ar problēmām, aiziet no šīs pasaules.
Cepurīšu ģimene bez īpašas pieredzes izlēma lauzt šo stereotipu sienu un sarīkoja lielisku festivālu skaistā Latvijas nostūrī (Latvijas Olimpiskai komitejai un pašvaldībām atliek vien mācīties, kā piesaistīt uzmanību). Mūzikas festivāls ir labs veids, lai piesaistītu jaunus un pieaugušos cilvēkus, lai mēģinātu sākt runāt par augstāk aprakstītām problēmām.
Pats esmu gājis cauri depresijai, izdegšanai un garīgu traucējumu izraisītiem veselības traucējumiem, līdz ar to man bija ļoti viegli piekrist būt par brīvprātīgo fotogrāfu (ka arī pārējie festivāla darbinieki).
Nebaidieties iet pie psihoterapeitiem vai griezties pie organizācijām, kuras spēj palīdzēt (Skalbes, Pusaudžu resursu centrs), jo problēmas ir risināmas. Zinātnieki ir jau labi izpētījuši mūsu smadzeņu darbu, lai izskaidrotu kāpēc mēs nonākam smagās garīgās situācijās un kā tikt no tām ārā.
Ierakstīt komentāru