Lielās ielas rekonstrukcijas darbi celtniekiem pārvērtās par arheoloģiskiem izrakumiem. Kopš otrā pasaules kara arheoloģiski izrakumi pilsētas centrā nenotika un par pilsētas vēsturi varēja spriest tikai no vecām fotogrāfijām (milzīgs paldies Leonardo Da Vinčī par obskura kameru). Noņemot nost virsējo zemes kārtu, celtnieki sākuši atklāt daudz interesantus atklājumus.
Pirmkārt, noskaidrojās, ka Lielās ielas asfalts tika uzklāts uz smalcināto ķieģeļu kārtas. Ņemot vērā, ka tā nav stabila virsma, asfalts uz tās neturējās (info no Andra Tomašūna foto galerijas draugiem.lv). Ķieģeļu gruvešus var redzēt visas ielās ielas garumā. Šajā sakarā man ir tikai viens jautājums, vai tad iepriekšējo remontdarbu laikā tas nebija zināms?
Lielās un Akadēmijas ielu krustojumā celtnieki atraduši veselu pirmskara bruģa kārtu. Kamēr atbildīgās personas domā, kur to pielietot, celtnieki rūpīgi saliek to uz koka paletēm. Iedomājaties, cik daudz vēsturisko personu ir staigājuši pa šo bruģi? Iespējams arī Jūsu vecvecāki?
Rakšanas vietā tika atrasti arī daudzi sadzīves priekšmeti - kases aparāts, šujmašīna, zāģis, trauki, monētas, kauli, senais ūdensvads. Visus priekšmetus izpēta un savāc arheologi. Dažus vecus metāla priekšmetus var atrast arī tagad. Tie arheologiem nav interesanti un tos pakluso aizstiepj metāla zagļi.
Iespējams šī ir paliekas no vecā koka ūdensvada.
Zem zemes kārtas ir atklājušies veco ēku pamati, kuri ļauj noprast, kur agrāk stāvēja senās mājas, kuras tika nopostītas kara laikā.
Turpinot rekonstrukcijas darbus noteikti atklāsies daudz jaunu pārsteigumu. Īpaši interesanti tie var būt posmā no Pētera ielai līdz Pasta ielai, jo par šo posmu īpaši daudz datu nav un būtu interesanti paskatīties, kas slēpjas zem zemes kārtas.
Tiešām ļoti interesanti, ja vēl varetu kaut kādas vecās kartes un savienot ar modernajām un saprast, kas atradās uz tagadējās Lielās ielas, būtu vel iespaidīgāk..
Pamēģināšu savienot.
Ierakstīt komentāru